Thru-Hole Heavy Duty Ratchet Wrench
Item No: RW0405
Air Ratchet Wrenches
Features
- This ratchet wrench is 360° adjust side exhaust
- This ratchet wrench is available with accessories
Item No: RW0405
| Square Drive | Inner Hex 17mm |
|---|---|
| Free Speed | 400 RPM |
| Working Torque | 10 ft-lb, 13 Nm |
| Max. Torque | 40 ft-lb, 54 Nm |
| Sound Pressure | 83 dB(A) |
| Average Air Consumption | 3 CFM, 84 L/min |
| Air Inlet | 1/4" |
| Air Hose I.D. | 3/8'' |
| Air Pressure | 90 PSI |
| Vibration | 3.5 m/s2 |
| Net Weight | 0.66 kg (1.45 lb) |
| Overall Length | 227 mm (8.85") |
| Package | 20pcs/ctn, 17.0kg/18.0kg, 1.1 cu'ft |