1/4'' Heavy Duty Angle Die Grinder
Item No: PDG0611
Pneumatic (Air) Die Grinder
Features
- 360 degree adjust side exhaust
Item No: PDG0611
| Collet Size | 6mm (1/4'') |
|---|---|
| Free Speed | 14,000 RPM |
| Cylinder Power | 0.5 HP, 373W |
| Air Consumption | 3.5 CFM, 99 L/min |
| Air Pressure | 90 PSI |
| Air Inlet | 1/4" |
| Air Hose I.D. | 3/8" |
| Sound Pressure | 80 dBA |
| Vibration Level | 5.0 m/s2 |
| Net Weight | 0.73 kg (1.61 lb) |
| Overall Length | 185 mm (7.21") |
| Package | 20pcs/ctn, 19.6kg/20.6kg, 1.1 cu'ft |