1/4'' Air Angle Die Grinder
Item No: PDG0613
Pneumatic (Air) Die Grinder
Features
- This angle die grinder is Rear Exhaust
Item No: PDG0613
| Collet Size | 6mm (1/4'') |
|---|---|
| Free Speed | 20,000 RPM |
| Cylinder Power | 0.3 HP, 223.7W |
| Air Consumption | 3.0 CFM, 84 L/min |
| Air Pressure | 90 PSI |
| Air Inlet | 1/4" |
| Air Hose I.D. | 3/8" |
| Sound Pressure | 80.5 dBA |
| Vibration Level | 5.9 m/s2 |
| Net Weight | 0.50 kg (1.10 lb) |
| Overall Length | 150 mm (5.90") |
| Package | 20pcs/ctn, 15.0kg/16.0kg, 1.1 cu'ft |